This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
^Przesuń do góry


W myśl obowiązującego Prawa o Ruchu Drogowym, nowy właściciel ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu. Okres ten liczony jest począwszy od daty zakupu auta widniejącej na umowie. Sęk w tym, że wyrobienie nowych dokumentów wiąże się z kosztami. Nie są to rzecz jasna zaporowe kwoty, ale biorąc pod uwagę fakt, że zaraz po zakupie (14 dni od daty na umowie) czeka nas wizyta w urzędzie skarbowym, gdzie zapłacić musimy podatek od czynności cywilno-prawnych (2 proc. wartości auta), to każdą złotówkę przed wydaniem ogląda się kilka razy.

Po zakupie większość kierowców decyduje się też wymianę podstawowych materiałów eksploatacyjnych, co generuje kolejne koszty. Konieczność przerejestrowania auta schodzi więc na dalszy plan - wielu nabywców decyduje się jeździć na starym dowodzie, przepisując jedynie na siebie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co grozi za tego typu zachowanie? Zgodnie z obecnym stanem prawnym teoretycznie nic.

Urzędnicy wydziału komunikacji nie mają żadnej prawnej możliwości, by ukarać nas za opieszałość w przerejestrowywaniu auta. Nie musimy się wiec martwić o żadne wezwania do zapłaty czy mandaty. Nie oznacza to jednak, że jazda nie przerejestrowanym samochodem nie naraża nas na żadne przykre konsekwencje. Problem może (ale wcale nie musi) pojawić się w czasie kontroli drogowej.

Dysponując dowodem rejestracyjnym, aktualnym ubezpieczeniem OC i ważnymi uprawnieniami do prowadzenia pojazdów - teoretycznie - nie narażamy się na żaden mandat. Błyskotliwy policjant zauważy jednak, że dane w dowodzie rejestracyjnym i na polisie OC wskazują na to, że to właśnie my jesteśmy właścicielem pojazdu. By uniknąć nieprzyjemności kierowcy, którzy - z różnych względów - nie decydują się na przerejestrowanie auta - wożą więc ze sobą umowę kupna. W większości przypadków jej okazanie zamyka sprawę, a policjant odstępuje od dalszych czynności. Pamiętajmy jednak, że zachowanie takie wynika jedynie z jego dobrej woli - funkcjonariusz ma bowiem prawo zatrzymać dowód rejestracyjny...

W kodeksie drogowym znajduje się bowiem zapis mówiący o tym, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny "w razie uzasadnionego podejrzenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu". Przepis ten powstał, by utrzeć nosa cwaniakom, którzy sami chcieliby podbić sobie pieczątkę informującą o zaliczeniu przeglądu technicznego, ale może on zostać wykorzystany również w takiej sytuacji. Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że wszelkie próby udowodnienia policjantowi własnych racji skazane są na niepowodzenie - od zatrzymania dowodu nie ma bowiem procedury odwoławczej. Jedynym wyjściem będzie udanie się do urzędu komunikacji i dopełnienie formalności rejestracyjnych.

Copyright © 2014. Auto Handel Kiwi - Skup aut Poznań, Swarzędz, Włocławek, Radziejów, Lubraniec  Rights Reserved.